• 04/09/2024

Kuidas vananemisele piir panna

Kuidas vananemisele piir panna

Kuidas vananemisele piir panna 776 1024 Merle Viirmaa

Kuidas motiveerida õppima juhte, kes arvavad, et teavad kõike ja neil pole enam midagi õppida?

Kes lõpetab õppimise, on vana, olgu ta siis 20 või 80. Kes jätkab õppimist, jääb nooreks,“ on öelnud Henry Ford.

Täiskasvanuhariduse viimased trendid, nagu mikroõpe, digitaalne õpe ja hübriidõpe, oskuspõhine ja praktiline õpe, toetavad paindlikku ja isiklikku arengut.

Ja kuigi täiskasvanuhariduse uusimad suundumused on paljulubavad, seisin mina septembri eel silmitsi hoopis teistsuguse väljakutsega, nimelt tellimusega „Kuidas motiveerida õppima juhte, kes arvavad, et teavad kõike ja neil pole enam midagi õppida“. Päris keeruline väljakutse, mille sõnastaja saab suurepäraselt aru positsiooni karidest: pimedusest ja fikseeritusest tulenevad halvad otsused, usaldamatus, töötajate vähene kaasatus, halvimal juhul vaikne või ka häälekas vastutöötamine. Õppimisele ja uudishimule vastandub mitteõppimine, mille tagajärg pole paigalseis, vaid allakäik, sest keskkond meie ümber muutub.

Juht – kas julged võtta väljakutseid?

Stanfordi ülikooli psühholoog Carol S. Dweck sõnastas oma raamatus „Mindset: The New Psychology of Success“ kasvule orienteeritud ja fikseeritud mõtteviisi kontseptsiooni.

  • Fikseeritud mõtteviisiga inimesed

usuvad, et nende võimed on piiratud ja muutumatud, mistõttu nad kardavad väljakutseid ja ebaõnnestumisi. Fikseeritud mõtteviisi varjuküljed, nagu pimedus ja kangekaelsus, viivad tihti ebaefektiivsete otsusteni.

  • Kasvamise mõtteviisiga inimesed

aga näevad oma võimeid arenevana. Nad usuvad, et pingutuse, õppimise ja kannatlikkuse abil on võimalik areneda ja täiustuda. See kasvatab motivatsiooni ja tahet võtta vastu uusi väljakutseid.

Carol S. Dweck Mindset The New Psychology of Success kasvule orienteeritud ja fikseeritud mõtteviisi kontseptsioon

Nagu ikka, asetseme me kõik sel skaalal kusagil 0 ja 100 vahel ja see sõltub ka sellest, mis olukorras me parasjagu oleme. Miks on aga oluline seda teadvustada ja püüda teha tubli samm kasvumõtteviisi poole? Sest see teeb meid eluga rahulolevamaks, vähendab stressi, toetab positiivset ellusuhtumist ja parandab suhteid.

Eduka ettevõtte alus on kasvule orienteeritus

Uuringud näitavad, et ettevõtted, kus arendatakse õppimisele ja kasvule orienteeritud mõtteviisi, on edukamad. Neid iseloomustab pea poole suurem töötajate pühendumus tööle ja usaldus ettevõtte vastu ning kolmandiku võrra suurem ettevõttele pühendumus.

Neuroteaduse uuringud toetavad mõtteviisi muutumise võimalikkust. Inimene on võimeline muutma oma aju funktsioone ja mõtlemismustreid, sest aju areneb ja muutub kogu elu jooksul.

Kasvule orienteeritud ja fikseeritud mõtteviis, kuidas luua edukas ettevõte

Kuidas arendada kasvule orienteeritud mõtteviisi?

  • Teadvustades, et areng on võimalik. Teadlikkus, et aju on loodud kasvama ja õppima, aitab arendada kasvule orienteeritud mõtteviisi.
  • Rääkides vastu negatiivsele sisemisele häälele. Asenda mõte „ma ei saa hakkama“ mõttega „saan, kui harjutan“.
  • Premeerides pingutust, mitte ainult tulemust. Pingutuse premeerimine julgustab jätkama ja parandab sooritust.
  • Otsides tagasisidet. Edasiviiv tagasiside motiveerib ja toetab kasvule orienteeritud mõtteviisi.
  • Võttes ebaõnnestumisi kui õppimisvõimalust. Ebaõnnestumised ja tagasilöögid on õppimise osa – naudi teekonda!

Seejuures pole õppimine iseenesest ju lõppeesmärk. Kuigi kasvamise mõtteviis ja tänapäevased haridustrendid soodustavad pidevat õppimist ja arengut, on oluline vältida ka lõksu, kus õppimine muutub reaalse tegutsemise asendajaks. Mare Pork on tabavalt öelnud: „Harjutajatest saavad harjutajad.“

Tegutsemine loob reaalseid kogemusi ja teadmisi, mida ükski raamat ega video ei suuda asendada. Vahel polegi probleemiks teadmiste puudumine, vaid julgus ja motivatsioon tegutseda nende teadmiste järgi.

John Blakely tuletas eelmise nädala juhtimiskonverentsil meelde suurepärase metafoori inimese sees olevast kahest hundist, heast ja kurjast. Kasvab see, keda toitma hakkad. Millele keskendud, see kasvab. Ja millele keskendud, on tegelikult ju vaba valik. Ka see, kas valid õppida ja tegutseda või neid vältida.

Mitte õppida on ka valik, aga sellega on elus raskem.

 

Tundsid ära mõne oma isikliku arenguvajaduse või meeskonna coachingu väljakutse? Kui oled valmis kasvama ja vajad sel teel kaasamõtlejat, fookuse hoidjat ning selguse loojat, siis võta minuga ühendust.