• 04/04/2024

KUIDAS TUGEVUSTEST VÕIVAD SAADA SUURIMAD NÕRKUSED

KUIDAS TUGEVUSTEST VÕIVAD SAADA SUURIMAD NÕRKUSED

KUIDAS TUGEVUSTEST VÕIVAD SAADA SUURIMAD NÕRKUSED 776 1024 Merle Viirmaa

Miks on vaja kasvatada teadlikkust enda tugevustest ja nõrkustest?

Juhtimiskoolitajana tegelen päris palju teadlikkuse kasvatamisega tugevustest ja nõrkustest, viimastega ennekõike seetõttu, et nõrkusi tundmata ei saa tugevustele keskenduda. Sõber Janari ütleb, et meie tugevused ja ka nõrkused on nagu auto käigud – kui oleme teadlikud, mis käik sees on, siis oskame teha õigemaid otsuseid, mis mootorit ära ei lõhu.

Meile meeldivad inimesed, kellele projitseerime oma tugevused, ja ei meeldi need, kellele projitseerime oma nõrkused. Nii võib juhtuda, et meeskond läheb liiga juhi tugevuste poole kaldu. Siinkohal ongi abi meeskonnacoachingust, et leida mõistlik tasakaal.

Oma tugevusi tunneme reeglina päris hästi. Püüame kohtumisi, vestlusi ja tegevusi ühildada oma tugevustega. See on loomulik, sest tunneme end siis enesekindlalt. Ja teeme asju, mida enim naudime. Veedame võimalikult palju aega oma tugevustsoonis – tihti isegi liiga palju.

Tugevuste varjukülg

Edu tuleneb oma tugevuste rakendamisest õigetes olukordades. Enda tugevuste teadvustamata ülekasutamine võib olla lihtsalt kaitse. Sestap võimendubki tugevuste ülekasutamine stressi- ja kriisiolukordades, kus väldime keerulist. Kontakt tugevustega on mugav ja aitab olukorda kontrollida. Juhtimiskoolitusi andes ja tegeledes coachiva juhtimisega, märkan, et tugevustega tegeleda on meeldiv. Kaitses ei ole iseenesest midagi halba, takistuseks muutub see kasutatuna valel ajal, vales kohas või vales mahus.

See, et oled milleski hea ja sulle meeldib see, ei tähenda veel, et see on õige asi, mida teatud juhul teha. Kuulasin Adam Granti selleteemalist podcast’i, kus ta ütleb tabavalt: „Tugevused on nagu lihased: kui keskendud ainult oma triitsepsile, kannatab biitseps.“

 

Adam Grant, ettevõtte juhi tugevused, juhtimisoskus ja järgimine

Tunne oma tugevusi kuid tea, milliseid teisi külgi nad ka takistavad

Joyce Hogan ja Robert Kaiser uurisid 2011. aastal juhtide isiksuseomadusi, käitumist ja liialdusi. Näiteks võib ühe juhi tugevus olla otsustavus, kuid selle varjukülg võib olla kiirustamine või kalduvus teiste arvamust eirata. Pidev eksperdina esinemine võib muutuda jäikuseks ja võimetuseks teiste inimeste arvamusi kuulata või teiste ideid aktsepteerida.

Empaatilised inimesed võivad muutuda liiga tundlikuks teiste inimeste tunnete suhtes, mis võib viia manipuleerimise või liigse kaastundlikkuseni. Seda on märgata ka meeskonna coachingutel. Empaatia varjukülg võib olla ka konfliktide vältimine või liigne konsensuse otsimine, mis omakorda võib takistada otsustamist ja edasiliikumist.

Loovus ja ideede paljusus on väärtuslik omadus, aga pidev uute ideede genereerimine võib põhjustada fookuse puudumist ja takistada tulemuste saavutamist. Inimesed võivad oma andeid ja kirgi nii intensiivselt rakendada, et see võib tekitada naljakaid või isegi piinlikke olukordi. Kui tugevuseks on avatus, on mõistlik meeles pidada, et piir jagamise ja liigjagamise vahel on õhuke. Kui oled hiilgav lugudevestja, tasub ehk analüüsida oma kuulamisoskust. Ja võib-olla ei ole mõistlik kõikjal lugusid jutustada?

Need on vaid mõned näited erinevate tugevuste varjukülgedest.

Millised nõrkused on minu tugevuste taga?

Tugevuste varjukülgede vaatlemine muudab meid haavatavamaks, näitab, kuidas teised meid tajuda võivad. Tugevustesse kinni jäämine muudab meid jäigaks ja vähepaindlikuks.

Mida ma kardan või väldin? Ka mitte nii meeldivate tegevuste musklit tuleb vahel jõuga harjutada, muidu arendame endas hirmu nende tegevuste ees. See aitab saavutada tasakaalu ja luua terviklikumat arusaama iseendast ja maailmast. Võõra tundmaõppimine on enamasti põnevam kui tuntud alade avastamine.

Enesekindlus tuleb oma tugevuste tundmisest ja kasutamisest.

Carl Gustav Jung on öelnud, et taevasse kasvamiseks peavad olema juured põrgus. Selle ütluse tõlgendamiseks on mitmeid võimalusi, üldiselt peegeldab see aga ideed tasakaalust ja integratsioonist, valgusest ja varjukülgedest.

Nagu öeldud, enesekindlus tuleb oma tugevuste tundmisest ja kasutamisest. Kuid tegelik tulemuslikkus sõltub sellest, millal ja kuidas neid tugevusi kasutada. Ja millal pidurit
tõmmata.

 

 

 

Tundsid ära mõne oma isikliku arenguvajaduse või meeskonna coachingu väljakutse? Kui oled valmis kasvama ja vajad sel teel kaasamõtlejat, fookuse hoidjat ning selguse loojat, siis  võta minuga ühendust.

 

 

 

Artikkel on esmalt avaldatud Eesti Ekspressis.