• 19/12/2023

Merle Viirmaa: perfektseid jõule pole olemas. Ka suurimad jõulupühade fännid võivad tunda jõulustressi!

Merle Viirmaa: perfektseid jõule pole olemas. Ka suurimad jõulupühade fännid võivad tunda jõulustressi!

Merle Viirmaa: perfektseid jõule pole olemas. Ka suurimad jõulupühade fännid võivad tunda jõulustressi! 1024 683 Merle Viirmaa

Jõulustress? Kas sina armastad või vihkad jõule?

Inimesed pidavat jaotuma kaheks: kas armastavad või vihkavad jõule. „Vihkan jõule“-inimestel on lihtne – vihata ongi põhimõtteliselt lihtne, ei mingit ootustele alla jäämist ega ületamist. Keskendudes negatiivsele, on seda ootust väga lihtne toita.

Otsustan ise, kuidas tahan saada osa jõulutundest. Tahan – kallistan maha võtmata jõulukuuske, tahan – rassin jõusaalis või vaatan televiisorist Kevinit, kes taas kord üksi kodus, või visasid hingesid.

Täiskasvanul on palju valikuid.

Kuulun selle enamiku hulka, kes armastab jõule. Jõulud võivad olla maagilised, imelised ja toetavad, kuid isegi suurimad jõulupühade fännid võivad ikkagi tunda negatiivset jõulustressi.

Kuidas võtta aega, et olla päriselt kohal ja saada osa ootusest, helgusest ja imest, kui taustal on miljon kohustust ja kõrged ootused? Millest loobuda, et kõige olulisem kaduma ei läheks? Palju küsimusi.

Kuidas leida tasakaal kohustuste ja kvaliteetaja vahel enda ja lähedaste jaoks?

Planeeri oma emotsioone

Kaks suurimat abimeest jõulustressiga hakkama saamiseks on minu arvates aktsepteerimine ja piiride seadmine. Tunda rõõmu kuulumisest võib teinekord tähendada nii puuduva kui üleliigse aktsepteerimist.

Puuduva aktsepteerimine seondub igatsusega nende järele, kes enam meiega pole. Minu kontakt usuga on eestlaslikult leige, aga traditsioonid aitavad mindki nendega kontaktis olla. Näiteks muusika ja lõhnade kaudu, mis tekitavad äratundmist ja sooje mälestusi. Taassünnivad hetked, mis aitavad olla kontaktis kadunud lähedastega. Leida nukruse alt tänu ja rõõmu, ja miks mitte lubada endale ka korraks lihtsalt kurb olla.

Mõtleme liiga palju täiuslikele jõuludele või jääme kinni teiste ootustele vastamisse.

Ja vastupidi: aktsepteerida kohtumisi inimestega, kellega ehk ei tahaks palju aega koos veeta, aga pühade ja tähtpäevade aegu siiski. Näiteks põhjusel, et sulle või su kaaslasele on sellest kuulumistundest tulenev rõõm suures plaanis olulisem kui pahameel, mis tekkida võib.

Need iga-aastased teemad, naljad, kommentaarid ja küsimused. Isiklikud küsimused laste planeerimise, tööle ja õppima asumise kohta, võrdlused tublide sugulastega, teate ju küll.

Tõenäoliselt tead väga hästi, mis sind käivitab, seega selle asemel, et lasta end neist asjust ootamatult mõjutada, planeeri ette, kuidas reageerid, kui need aktiveeritakse. Ja kui keegi ikkagi suudab sind oma ebakorrektsusega üllatada, vaata korraks toimuvat kõrvalt, lihtsalt imesta ja naudi. Sul on terve aasta taastuda.

Kuidas seada piire ja öelda “ei”?

Surve öelda kõikide kutsetele ja kingisoovidele jah viib meelerahu. Kuigi inimesed ütlevad, et kingitused ega rikkalik peolaud pole olulised, siis just nende asjade pärast muretseme kõige rohkem. Kulutame rohkem, kui tegelikult suudame endale lubada – nii raha kui aega. On see seda väärt? Vaevalt.

Mõnikord on meie ootused ka lihtsalt liiga kõrged. Mõtleme liiga palju täiuslikele jõuludele või jääme kinni teiste ootustele vastamisse. Need iga-aastased teemad, naljad, kommentaarid ja küsimused. Isiklikud küsimused, võrdlused tublide sugulastega, teate ju küll.

Ehk aitab ootuste vähendamine ja võrdluste vältimine. Võrdlemine röövib rõõmu, sotsiaalmeedias ja televiisoris nähtav pole reaalsus ja isegi kui on, siis mis seal vahet, mida teised jõulude ajal teevad. Proovi sotsiaalmeedia paastu, lülita vidinad välja, et päris kohtumistele ruumi luua.

Kuidas astuda samm tagasi, kaugeneda välisest survest ja nautida pühadeaega?

Tee seda, mis on sulle kõige armsam ja olulisem, ka pühade ajal. Ja ära tunne end seepärast süüdi. Mulle isiklikult loob stressi ka kogu perioodi intensiivsus, vahel ka lähedaste keskel. Seega teadlikult endale võetud hetked vaikust ja rahu võivad olla üliolulised, et elu oleks mõnus ja sagin ei muutuks liiga koormavaks.

Perfektseid jõule pole olemas!

Perfektseid jõule ei ol olemas. Kuidas vältida jõulustressi

Jõulud on lähedastest hoolimise aeg ja parim viis oma lähedastest hoolida on endast hoolida. Äkki leiavad sellest mõttest iva ka jõulude vihkajad?

 

 

Tundsid ära mõne oma isikliku arenguvajaduse või meeskonna coachingu väljakutse? Kui oled valmis kasvama ja vajad sel teel kaasamõtlejat, fookuse hoidjat ning selguse loojat, siis võta minuga ühendust.

 

 

Artikkel on esmalt avaldatud Eesti Ekspressis.