• 04/09/2023

Tahad kogeda püsivat heaolutunnet? Salapärane eudaimooniline õnn ja kuidas selle poole püüelda

Tahad kogeda püsivat heaolutunnet? Salapärane eudaimooniline õnn ja kuidas selle poole püüelda

Tahad kogeda püsivat heaolutunnet? Salapärane eudaimooniline õnn ja kuidas selle poole püüelda 1024 607 Merle Viirmaa

Inimesi juhivad elus meeleline nauding ja elamus

Tänapäeva noortel on elu jooksul 3 või 4 karjääri, mille edukaks toimimiseks on tarvis iga kord uuesti õppida ja end täiendada. Tagatipuks teeb see inimesi õnnelikuks. Miks pakub kool nii palju rõõmu ja õnneallikat?

September on alati uus algus. Kes ei mäletaks lapsepõlvest kooliaasta alguse rõõmu ja elevust. Kohtumist sõpradega, uudishimu ja unistusi põnevast uuest teekonnast. Ootust, et tuleks hea aasta. Haridusasutuste suureks rõõmuks on see elevus paljudel elukestvaks muutunud. Tervena elatud aastad pikenevad ning see suurendab tööle ja karjäärile pühendatud aastate arvu. Aristoteles sõnastas, et inimesi juhivad elus kaht laadi püüdlused: meeleline nauding (hedonia) ja elamus (eudaimonia).

May Pang Better Humans hedonia ja eudaimonia

Kaks püüdlust elus

Mis on hedonia?

Hedonia on see õnnetunne, mis tuleb positiivsest emotsioonist – rõõmust, naudingust, rahuldusest ja mure puudumisest. Hedonistlikud eesmärgid on saavutada majanduslik edu, sotsiaalne tunnustus ja näha välja atraktiivne.

Mida tähendab eudaimonia?

Eudaimonia on aga elamus, mis tekib teadmisest ja kindlustundest, et ajad õiget asja. See koosneb arengust, autentsusest ja tähendusest, võimest luua ja hoida lähedasi suhteid, saada targemaks ja panustada oma kogukonda.

Neid püüdlusi on uuritud ja leitud, et püsivama heaolutunde, õnnelikkuse ja motivatsiooni tagavad just eudaimoonilised püüdlused. Need rahuldavad paremini inimese psühholoogilisi baasvajadusi, nagu seotus, kompetentsus ja vabadus, mis pakuvad rohkem ja püsivamaid õnnehetki. Hedonistlikud püüdlused annavad lühiajalise õnnetunde ja see paneb tundma, et ikka on vähe ja kogu aeg on juurde tarvis.

Siin peitub tõenäoliselt ka põhjus, miks riikide rikkus ja inimeste õnnelikkus pole tihti seotud või on see seos suisa vastupidine.

Coach’ina on mul alati hea meel toetada inimeste soovi areneda ja õppida ning luua pinnas parematele suhetele. Prioriseerida kiiret arengut ja seada fookus suhtlemiskompetentside parandamisele.

Kuidas heategevus aitab suurendada heaolutunnet?

Minul on aidanud heaolutunnet oluliselt suurendada heategevuse kaudu kogukonda panustamine. Liitusin Sünnitusmajade Fondiga keset oma elu, kui otsisin uut karjäärirada. Teadsin, et sihipäraselt tegutsedes tunnen oma elust rohkem rõõmu. Parafraseerides Pipit: leian tõenäoliselt ka oma „spungi“. Fondi panustamine on mind kokku viinud täiesti uute inimestega, nende lugudega, pannud elust rohkem lugu pidama ja arendanud empaatiat. Olen leidnud uusi sõpru ja koostööpartnereid ning õppinud nägema ebatraditsioonilisi vaatenurki.

Heategevusmaastikul tegutsejatel pole praegu lihtne. Pikalt ülesehitatud usaldust on kuritarvitatud ja selle taastamine on pikk tee. Mis parata, ebaausaid jagub kahjuks kõikjale.

Kingi oma aega

Aga head saab teha ka aega kinkides. Seda panust ei saa keegi tühistada. Võiks ju igaüks päeva või paar aastas vabatahtlikuna kogukonda panustada, saades vastu rõõmu ja õnnetunde teadmisest, et ajad õiget asja.

Sotsiaalne tunnustus on motiveeriv

Tööandjatel oleks mõistlik kogukonda panustamist toetada. Kasvõi oma kasust lähtudes, sest sotsiaalne tunnustus  (ka coachiv juhtimine) motiveerib tugevalt nii töötajate kui ka klientide käitumist. Kahjuks osatakse seda ettevõtluses harva ära kasutada. Motivatsioon tekib tegutsedes. Vali, mis valdkond sinu abi enim vajab, ja hakka selle suunas liikuma.

Sel suvel läks mulle väga südamesse üks väike poiss, kes laulupeol paduvihmas kindlal sammul Sünnitusmajade Fondi korjanduskarbi poole liikus ja kõik oma vasekarva mündid beebide heaoluks annetas. Tema silmade rõõmusäde on mul kauaks meeles. Vaevalt ta suudaks ise lahterdada oma õnnetunde eudaimooniliseks.

Oleks hea, kui ühiskond neid väärtusi rohkem teadvustaks ja igapäevasemaks muudaks. Sellele saab kaasa aidata ka septembris taas algav kool.

Soovin kõigile rõõmu õppimisest ja neist tegevustest, mille eest meile palka ei maksta, kuid mis on hindamatud. Lühiajaline õnnetunne on ju ka väga hea tunne, aga miks mitte valida ja panustad püsivamasse heaolutundesse.

 

Tundsid ära mõne oma isikliku arenguvajaduse või meeskonna coachingu väljakutse? Kui oled valmis kasvama ja vajad sel teel kaasamõtlejat, fookuse hoidjat ning selguse loojat, siis võta minuga ühendust.

 

 

 

Artikkel on esmalt avaldatud Eesti Ekspressis. Foto: ROSSHELEN | SHUTTERSTOCK