• 10/06/2021

20 MÕTET, ET JUHIPEEGEL SÄRAVANA HOIDA

20 MÕTET, ET JUHIPEEGEL SÄRAVANA HOIDA

20 MÕTET, ET JUHIPEEGEL SÄRAVANA HOIDA 150 150 Merle Viirmaa

Artikkel ajakirjas “Eesti Naine

Millised on naisjuhtide eelised meeste ees?

Kui sul on annet ja tahtmist olla juht, siis kuidas olla iseendale toeks, arutleb Merle Viirmaa, kes on olnud tippjuht mitmes meediaettevõttes ja tegutseb juhtimistreenerina. Mis on naisjuhtide eelised meeste ees ja mida võiksime meestelt õppida?

Naised vaatavad peeglisse meestest sagedamini ja on enda välimuse suhtes pea alati kriitilised – sama on ka ametialase peegelpildiga. Tean seda hästi, olles ise peegliks mitmetele naisjuhtidele, kes on edukad ja säravad, ent võitlevad sisimas ebakindluse ja iseendale seatud kõrgete standarditega,” ütleb Merle. Naisjuht ei vaja jõustamist mitte sellepärast, et ta oleks saamatu, vaid tal on tarvis lisajulgust, sest naised kasutavad juhtimiseks teistsuguseid tööriistu kui mehed. Ühiskond on aga harjunud meesliidrite juhtimisstiiliga, isegi kui see ei pruugi anda paremaid tulemusi. Kuigi pooled neist, keda Merle nõustab, on mehed, on naiste julgustamine ja toetamine talle südamel.hedane. Ta annab nõu, miks peaks nägema ka naisi juhtidena ja kuidas naised võiksid saada edutatud.

 1. Küsimus pole võrdõiguslikkuses ega sookvootides. Keegi ei unista edutamisest vaid seepärast, et ta on naine. Head juhtimisoskused kombineerituna ambitsiooniga olla juht on anne, mida kohtab harva, seega võiks toetada neid, kel on potentsiaali. Suisa 90 protsenti ehk valdav osa inimestest ei taha võtta vastutust juhina, seega pole põhjust liidrirolli üle romantiseerida.

  Suisa 90 protsenti ehk valdav osa inimestest ei taha võtta vastutust juhina, seega pole põhjust liidrirolli üle romantiseerida.

 2. 1970–1980ndatel toimus jõuline muudatus ja naisi sai varasemast rohkem juhipositsioonile. 1990ndatest tekkis aga seisak. Maailma 500 edukama ettevõtte juhtidest on vaid 33 naisjuhid ning tippteenijate hulgas samades ettevõtetes on naisi vaid 11%, kuigi juba 1980ndatest on naistel rohkem bakalaureusekraade ning 2005. aastast ka magistri- ja doktorikraade.

 3. Eestis on palgalõhe Euroopas üks suuremaid, samas naised ei küsi ise ka palka. Naine soovib võrreldes samal positsioonil mehega keskmiselt 300–400 eurot vähem töötasu. Seega me pole ise kuigi nõudlikud.

 4. Naised ise seavad oma karjäärile klaaslae ja pole ühest lahendust, mis selle kaotaks. Naised ei sobi ise enda eestkostjaks, sest nad ei taha ennast esile seada, vaid eeldavad, et neid märgatakse. Kujundlikult võttes teevad nad koolitükid tublisti ära ja loodavad, et õpetaja kutsub tahvli ette vastama. “Mis nüüd mina,” mõtlevad naised. Meestel pole tõrget tunnistada, et “jah, ma olen tubli ja mul on ka ambitsioon”. Sageli mehi edutatakse nende potentsiaali pärast, naisi aga minevikusaavutuste eest. Naistele tuleks edutamisel anda krediiti – nad on ebakindlamad ja seetõttu tuleks neid edutada nooremalt.

 5. Kui tahad minna kiirelt, mine üksi; kui kaugele, siis koos teistega – matkamise reegel kehtib ka juhtimises. Naisliidrid oskavad kokku panna edukaid meeskondi, luua kolleegidega inimlikke suhteid. Meeste anne on luua palju suhteid, mis on küll vähem sügavad ja lähedased, kuid töömõttes kasulikud. Ka eraelus ei pruugi mehel olla südamesõpra, aga on palju tõiselt kasulikke suhteid. Seda oskust tasub õppida.

 6. Naistele ja naisjuhtidele on iseloomulikum enesekindluse puudumine. Kui naisel on üks põhjus, miks mitte kandideerida, siis ta kasutab seda. Kui mehel on üks põhjus, et kandideerida, siis on ta kohal. Naised ei taha võtta suuri riske, samuti hirmutab neid enda kehtestamine või sõnavõtmine.

 7. Kui naised satuvad stressirohkesse olukorda, siis nad esmalt püüavad saavutada kontrolli. Mehed aga omal moel põgenevad. Naised kipuvad olema perfektsionistid, kes ei võta vastutust enne, kui on kindlad, et situatsiooni kõik tahud on kontrollitavad. Alles siis astuvad nad otsustava sammu.

 8. Kui mees- ja naisjuhtide isikuomadused ei pruugigi erineda, siis kriisiolukorras kasutavad nad erinevaid toimetuleku-strateegiaid. Naised kalduvad olema muretsejad, mis soodustab ületöötamist ja ülemõtlemist. Muretseja ei julge eksida, on palju busy-work-tsoonis, ei otsusta ja hoiab end tagasi. Mehed on aga stressiolukorras enesekindlad, enesekesksed, otsustavad ja kohati ka nartsissistlikud. Mõlemal on oma head ja vead, mis ei pruugi tagada teisest edukamat otsust.

 9. Kuidas mees- ja naisjuhte tajutakse stressiolukordades? Kui naine on muretseja, siis öeldakse, et ta on kartlik, tal pole julgust tegutseda. Kui mees viivitab otsusega, siis on ta põhjalik.

 10. Edukate naisjuhtide taga on enamasti abikaasa. Viimase 30 aasta jooksul on naised võitnud tööl rohkem kui kodus. Kui praegu peab naisi rohkem tagant aitama tööl, siis mehi kodus. Küsimus on ühises koduses vastutuses, mitte teineteisele teenete osutamises. Kõige olulisem karjäärivalik naisele on partneri valik. Kas ta toetab karjääri või mitte?

  Naisjuhid oskavad kokku panna EDUKAID MEESKONDI, luua kolleegidega inimlikke suhted.

 11. Naisele on vajalik meeste toetus ka väljaspool kodu. On ju sageli kõrgemal positsioonil mehed. Ideaalne, kui karjääriredeli alguses on mentor, kes avab uksi ja annab nõu. Samuti võiksid ka edukad naised olla solidaarsed ametiredelil allpool olevate, kuid potentsiaalikate naistega. Kui sind on keegi aidanud, siis toeta sina kedagi järgmist.

 12. Seksuaalse ahistamise vastase #MeToo liikumise mündil on kaks külge. Loomulikult on lubamatu, et keegi tagumikust näpistab. Samas ütlevad mõned meesjuhid #MeToo liikumisega seoses, et on loobunud noorte naiste mentoriks olemisest. Niisiis on osa naisi jäänud ilma oma karjääri edendajatest. Usalduse taastamine on suur töö. Klaaslagi juba on, seinu pole vaja. Meie, naised, peame olema ahistamise teemadel kindlameelsed, aga mitte üle reageerima. Üks mölakas ei defineeri meessugu, nii nagu ei defineeri ebakohaselt flirtiv naine naissugu.

 13.  Naisjuhtide pealekasvamisel on takistuseks ka see, et raske on olla esimene üksik hunt. Olla üksik naine meestekambas on sama, mis olla ainus naisminister EKRE valitsuses. Naised tunnevad,et nad peavad enda kompetentsust tõestama kaks korda enam, sest neid tajutakse vähemate oskustega, kui neil tegelikult on.

MIS AITAB NAISJUHIL TÕSTA ENESEKINDLUST?

 1. Mis on sinu juhtimisalased tugevused? Kuidas tunned end kindlalt, rõõmsalt ja õnnelikult? Toetu teadlikult oma tugevustele!
 2. Sageli on nii, et seades firmale eesmärke, jõutakse selleni, et alustada on vaja iseendast. Kirjuta essee, mida teed aastal 2030, ja kirjuta ka, mida teed pooleteise aasta pärast. Kui on nägemus, aitab see teha kiireid otsuseid. Pikk plaan aitab mõtestada raskeid otsuseid, näiteks personalimuudatusi. Samuti on tagasilööke lihtsam taluda – naised võtavad ebaõnnestumisi südamesse.
 3. Teadvusta oma hirme. Mida sa teeksid, kui ei kardaks? Ja tee see ära! Mis on halvim asi, mis juhtuda võib? Mõtle niipidi: kui võtan riski, siis mis on parim, mis juhtuda võib? Tagasilöögid ja eksimised on olulised õppetunnid. Paras annus hirmu on hea, sest aitab reaalsusega kontaktis olla. Sobilik retsept on kolmandik hirmu ja kaks kolmandikku lootust. Tasub arvestada, et naised kipuvad hindama oma sooritust halvemini, kui see tegelikult on, mehed aga paremini. Alahinnatuses võib peituda aga supervõime!
 4. Teadvusta oma nõrkusi. Perfektsionism on naisjuhi vaenlane, sest supernaist pole olemas! Läbipõlemine on perfektsionismi tütar ja see on õppetund, mida tasub vältida või kogeda vaid korra. Keskendu sellele, et asjad saaks tehtud. Teed parima võimaliku valiku, tunnistad selle omaks, seedid ja liigud edasi. Kärbi tegemist vajavate asjade nimekirja. Tee vaid seda, mis on tõesti oluline ning kõige tähtsam sulle ja su perele.
 5. Ära ohverda enda edu teistele meeldimisele, kõigile ei pea meeldima! Tagasisidet küsi vaid neilt, kelle arvamus on sulle oluline. Kuula ära, võta seedimiseks paus, kohane ja astu edasi. Ignoreeri ebaolulist kriitikat, see on vaid kellegi arvamus. Kõigile ei pea, ega saagi meeldida!
 6. Suhtevõrgustiku ehitamisel tasub õppida meestelt. Naisjuhtidele on omane vähem suhteid, ent need on sügavamad; meesjuhtide suhtlusring on palju laiem. “Sina sügad minu selga, mina sinu.” Mõelge näiteks korporatsioonide ja “tagatubade” peale.
 7. Enda ja teiste potentsiaali tuleb uskuda! Mulle meeldib juhtimiskonsultant Stephen Covey tsitaat: “Töötan sadade liidritega üle maailma ja hämmastav, kui paljud neist võlgnevad edu kellelegi, kes uskus neisse, kui nad ise ei enam ei uskunud.” See mõte meenub alati, kui näen võimekaid naisi, kes oma annet ei teadvusta.

Tundsid ära mõne oma isikliku arenguvajaduse või meeskonna coachingu väljakutse? Kui oled valmis kasvama ja vajad sel teel kaasamõtlejat, fookuse hoidjat ning selguse loojat, siis võta minuga ühendust.